Živá strava - RAW FOOD

Raw strava, vitariánstvo, raw vegan diet, surová strava, živá strava, raw food.

Ak sa začínate zaujímať o živú stravu,  pravdepodobne sa budete stretávať s týmito termínmi.

 

ČO JE TO ŽIVÁ STRAVA?

Je to spôsob stravovania, pri ktorom sa konzumujú iba tepelne neupravené a nespracované bio alebo prírodné potraviny. Ľudia, ktorí dodržiavajú raw stravovanie, sa nazývajú aj vitariáni.

Tento názov je odvodený od slova vita, čo v preklade znamená život. Jedálniček tvorí prevažne ovocie, zelenina, listy, byliny, semená, orechy, klíčky. Dôvodom pre konzumovanie surovej stravy býva hlavne fakt, že je pre človeka prirodzená a má lepší prospech pre organizmus a zdravie. Obsahuje vitamíny, minerály a enzýmy, zachováva si svoju prirodzenú štruktúru, ktorá zabezpečuje rovnováhu medzi tisíckami živých látok.

Raw strava sa skladá hlavne z potravín, ktoré neboli zahriate nad 42° C, nakoľko vyššia teplota ničí všetky enzýmy. Enzýmy sa zúčastňujú  na jednotlivých činnostiach buniek a zabezpečujú trávenie potravín. Tráviace enzýmy štiepia jednotlivé zložky potravy na jednoduchšie zložky, ktoré sa potom využívajú pri stavbe tela alebo ako zdroj energie.

Ak prijímame iba biologicky “mŕtvu“, chemicky a tepelne upravenú stravu, vyčerpávame naše telo, ktoré spotrebováva vlastné enzýmy, ktoré by inak prijalo so živou stravou. Dôsledkom toho sú choroby, únava, obezita a podobne.

Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že surová strava je liek. Možno to znie pre Vás neuveriteľne, ale zaradením raw receptov do jedálnička, urobíte krok k posilneniu svojho zdravia. Vitariánstvo nie je o hladovaní, naopak, je o kvalitnom, zdravom a plnohodnotnom jedení.

majzlik majzlikova

Zdroje:

www.wikipedia.org

www.syrova-strava.cz